Zvláštne súvislosti

57 x Prečítané Bez komentára

Pri čítaní „pozitívnej rozprávky“ o vlkovi a troch prasiatkach, ktorá sa končí celkom proti logike, lebo napokon vlk pomohol dvom lenivým prasiatkam postaviť pevné domčeky proti „škodcom“ – akým bo j on, napokon sa stal ich priateľom, oslavoval s nimi a jedol tortu. Čo sa z toho naučia inteligentné deti?

Analyzujme si to: vlk – bude vždy vlkom, človek pochutnávajúci si na rôzne upravenej bravčovine – človekom. Mimochodom, človek je oveľa väčším nepriateľom pre prasiatka ako vlk, a ako sa skončilo priateľstvo ľudí a svíň – už podrobne zhodnotil George Orwell v Zvieracej farme. K tomuto mi naskočila veta jedného nájomného vraha z minulého storočia, s ktorým som viedla rozhovor ešte pre starý dobrý Fiškál: „ …moja práca je ako každá iná, fakt nechápem, prečo by som sa mal báť, že ma zavrú alebo obžalujú, veď objednávateľ je vždy ten poškodený, cena je určená, ja sa nikdy v živote nestretnem ani s objednávateľom ani s obeťou, vykonám, čo je objednané najlepšie, ako sa dá, často lepšie ako štátni kati, vojaci, policajti žoldnieri… ja neskúmam pohnútky žiadnej protistrany, len  robím, začo mám zaplatené.“ Vtedy Ernest Valko mimochodom povedal: … “no tento nemá vymytý mozog…“, a ja som si uvedomila, že mi raz v zahraničí jeden mafián povedal: „ My predsa POMÁHAME – ZA POMOC, len ľudia, keď majú poskytnúť protislužbu, to vnímajú inak.“ „Krstný otec ti pomôže, a keď ťa raz on požiada o pomoc – aj ty mu pomôžeš.“ Prastarý zákon mafie. Lebo ľuďom zákon nepomohol

A teraz poďme do súčasnosti. Konkrétnym VLKOM – môže byť napríklad M. Kočner, rovnako ako I. Lexa, J. Počiatek a hocikto iný. Nikto z nich nešéfuje žiadnej známej organizovanej skupine. Niekoľkým „prasiatkam” – taký Kočner pomohol k plnému válovu, iným k domčeku alebo k spravodlivosti. Poistil sa dokumentáciou rôzneho druhu. Táto je zrazu nepohodlná nevďačným prasiatkam; tak potom je to dobrý príklad pre deti, aby sa stali vlkmi a „pomáhali“ prasiatkam? Albert Camus vo svojej knihe MOR píše, že zlo je také silné, buď človeka zničí alebo samé ustúpi, no človek sám je proti nemu bezmocný. Nikde sa nepíše, že priateľstvo s vlkom urobí z VLKA prasiatko alebo vegetariána. Potom aký zmysel má klamať deti, že vlk prasiatka nezožral, že JANKO a MARIENKA nevhodili jažibabu-kanibalku do pece? Veď ZLO tu je, a najčastejšie sa vynára ako DOBRO, pokiaľ je toto dobro postavené na nevedomosti alebo na „dobrom“ násilí. Každý chce tomu druhému „dobre“, a špeciálne nejeden rodič „najlepšie vie“, čo je pre jeho dieťa „najlepšie. Pritom vôbec ho nezaujíma, čo na to „najlepšie“ ten druhý… a tak tu máme rozmnožených „dobrých“ VLKOV – vo forme policajtov, politikov, sudcov, občas lekárov, farmaceutov, zákonodarcov… a svojím DOBROM nás čo nevidieť celkom vykynožia.

llw

Zdieľam článok na Facebooku


V rubrike : Názory a polemiky

Môžete napísať komentár

Komentujte a podeľte sa o svoje myšlienky

Najnovšie komentáre
Prognózy

AUGUST

KEN vie presne označiť ohnisko choroby. Dodáva prezieravosť.

DIELO TRUD, práca. Tvoriaci alebo ničiaci harmóniu činmi, nie dobrými  v závislosti od podstaty, ktorá tvorí činnosť.  (Z akej strany pôjdu impulzy – či zo Svetlej alebo z Temnej).

UR je spútaná energia – ak ju ovládate, pomáha vám vo všetkom, no beda, ak je nespútaná, tá si robí čo chce. UR vám dáva silu dosiahnuť čo chcete.

DON SILY VPLÝVANIA. Silná osobnosť posúvajúca procesy v čase. Don je tiež mohutná sila živlov, ktorá dáva do pohybu kamene. Niekto, kto je schopný preniknúť skrz priehrady a prekonať prekážky. Ten, kto daruje ochranu slabým, málo zabezpečeným a chorým, kto pomáha prežiť.

DUŠA a DUCH, PREPOJENIA

Diabol je slobodný, nikdy nespí a vždy k sebe sťahuje slabšie duše. Tu pôjde o istý pocit neochoty pripustiť si účinky svojich slabostí, možno aj o pocit nespravodlivosti a príťažlivosti toho, čo vyzerá tak dobrodružne, atraktívne a neodolateľne.

Nedostatok peňazí prežiješ ľahko s umom a vierou v srdci; no beda ak ti um a viera chýba. Samozrejme, človek je uspôsobený tak, že prežije čokoľvek, ak ho núdza pritlačí. Pôjde o to, či dokáž rovnako zabojovať za svoje prirodzené práva, ktoré mu nemôže vziať nijaký iný človek…

Niekedy za pokojom netreba chodiť na kraj sveta. Pokoj si môže každý jeden vytvoriť svojou snahou vylepšiť svoj svet, lepšie sa pozrieť na všetky zásadné maličkosti,, rozumnejšie rozdeľovať a menej panovať. Pretože sa „rozdeľuj a panuj“ stalo akousi módou.

Aj zamretie je vo svojej podstate v pohybe. Možno bude mať veľa ľudí pocit, že sa všetko dostalo do polohy tzv. mŕtveho chrobáka, i preto bude dôležité zmeniť svoje postoje a uvedomiť si svoje možnosti, nedať sa stiahnuť „diablom“ k niečomu, čo by bolo krokom späť, nenechať sa manipulovať žiadnymi vidinami.

Šance

Pravý pokrok človeka je v sebazaprení; sebazapieravý človek je veľmi slobodný a bezpečný. (Kn. III., kpt. 39,40) Sebazaprenie je nutné na to, aby človek kráčal k svojmu cieľu a nevzdával sa skôr, ako ho dosiahne. Nepôjde teda o to, aby si niekto odtrhol od úst jedlo alebo vodu. Pôjde o to, aby prehodnotil falošné príťažlivé ciele a vydal sa cestou, ktorá ho skutočne dovedie k niečomu dobrému.

Postoj okolia

Potlač lenivosť, si citlivá duša a nikomu nevnucuj to, čo iba ty považuješ za skvelé. Zrejme si bude treba uvedomiť, že svet sa bez pričinenia každého jedného z nás – len tak nezmení.

Plusy a mínusy

Vypočuj si názory iných, no nikdy nechoď proti svojej intuícii. V každom prípade bude nevyhnutné načúvať svojej intuícii, lebo len ona je tým dokonalým nástrojom, ktorý nás povedie správnym smerom. Niekedy také poučenie, čo je to intuícia býva dosť kruté.

Výsledok

Vychýliť sa z dráhy znamená vletieť do istej záhuby. Netreba si zahrávať s ohňom, pretože nie je všetko také, ako chceme, aby to hneď a zaraz bolo. Vletieť do záhuby možno v jedinom okamihu, preto si treba vo všetkom dávať pozor a nepodceňovať náhody ani maličkosti.

Kalendár
august 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« máj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031