U kata si pochutíte

291 x Prečítané Bez komentára

Stredovekí kati boli majetní ľudia, v krčmách mali vlastný stôl, za ktorý si nik nesadal. V meste bol kat vážený, vykonával záslužné povolanie – trestal zločincov, ktorí sa voči spoločnosti niečím previnili.     Napriek tomu, nikto sa dobrovoľne nechcel stať katom a toto povolanie sa dedilo z otca na syna a ak mal kat dcéru, mohla si za muža vybrať opäť len kata. Ak kat deti nemal, jeho úrad zostával dlho prázdny a mesto si muselo požičiavať kata z iného mesta a to bolo poriadne drahé.

Kat musel byť zručný vo svojom remesle, musel byť poslušný a telesne aj duševne zdravý, ale či prešiel psychotestami zaručene nevieme. Keďže sa Právo meča v Prešporku neuplatňovalo príliš často, kat zastával v stredoveku okrem stínania hláv aj množstvo iných funkcií, aby nebol nečinný. Bol správcom radnice, ale musel odchytávať aj túlavé psy a mačky, dokonca spravoval nevestinec a ak mal manželku, tak tá tam bola gazdiná. To už asi neznie tak lákavo, ako by sa zdalo na prvý pohľad.

Začiatkom stredoveku kati vykonávali popravy len sťatím mečom alebo sekerou. Ľudia nimi začali opovrhovať, kedy sa začali zúčastňovať na mučení – štvrtenie, lámanie kolesom. No a manželky museli s manželom držať a pomáhať mu aj pri týchto strašných povinnostiach.Áno, je to odporné, ale história je niekedy taká. Kým dovtedy býval kat v radnici, v 16. storočí sa musel spolu s rodinou odsťahovať k mestským hradbám. Aj v kostole bola pre neho vyhradená lavica, kde sedel so svojou rodinou a pomocníkmi. Prešporský kat sa teda odsťahoval na dnešnú Baštovú ulicu, ktorá je najužšou v hlavnom meste. Aby bolo jasné, na tú dobu to bolo ústranie, nie centrum ako dnes.

Ale keďže všetko, čo bolo negatívne sa dá pretvoriť na pozitívne, dnes o pár storočí neskôr nájdete na mieste, kam by ste dobrovoľne neprišli rozprávkovú Buchtáreň. Robia tu slané, sladké, bezlepkové parené buchty, vegánsku slanú verziu a dokonca aj mini buchtičky. Experimentovať sa bude aj so sezónnym ovocím.

Buchtám sa tu darí…

No a keďže Buchtáreň je v centre mesta, chce sa spojiť s domácimi remeselnými pivovarmi, aby ste si slanú verziu mohli zapiť vychladeným pivom. Turisti budú môcť skúsiť, ako chutí chlieb s masťou, ale myslíme si, že sa ujde aj domácim, ak budú mať záujem. Nenájdete tu nič, čo nepochádza zo Slovenska, alebo Čiech. Mňam s láskou:-).

Takže ak milujete parené buchty, históriu, alebo si chcete posedieť pri limonáde, skočte si do katovho domu na Baštovú. Okrem výborných buchiet na pare tu stretnete aj usmiatych ľudí a aj obyčajný, alebo zlý deň sa vám bude javiť super. 

Zdieľam článok na Facebooku


V rubrike : Publicistika

Môžete napísať komentár

Komentujte a podeľte sa o svoje myšlienky

Najnovšie komentáre
Prognózy

AUGUST

KEN vie presne označiť ohnisko choroby. Dodáva prezieravosť.

DIELO TRUD, práca. Tvoriaci alebo ničiaci harmóniu činmi, nie dobrými  v závislosti od podstaty, ktorá tvorí činnosť.  (Z akej strany pôjdu impulzy – či zo Svetlej alebo z Temnej).

UR je spútaná energia – ak ju ovládate, pomáha vám vo všetkom, no beda, ak je nespútaná, tá si robí čo chce. UR vám dáva silu dosiahnuť čo chcete.

DON SILY VPLÝVANIA. Silná osobnosť posúvajúca procesy v čase. Don je tiež mohutná sila živlov, ktorá dáva do pohybu kamene. Niekto, kto je schopný preniknúť skrz priehrady a prekonať prekážky. Ten, kto daruje ochranu slabým, málo zabezpečeným a chorým, kto pomáha prežiť.

DUŠA a DUCH, PREPOJENIA

Diabol je slobodný, nikdy nespí a vždy k sebe sťahuje slabšie duše. Tu pôjde o istý pocit neochoty pripustiť si účinky svojich slabostí, možno aj o pocit nespravodlivosti a príťažlivosti toho, čo vyzerá tak dobrodružne, atraktívne a neodolateľne.

Nedostatok peňazí prežiješ ľahko s umom a vierou v srdci; no beda ak ti um a viera chýba. Samozrejme, človek je uspôsobený tak, že prežije čokoľvek, ak ho núdza pritlačí. Pôjde o to, či dokáž rovnako zabojovať za svoje prirodzené práva, ktoré mu nemôže vziať nijaký iný človek…

Niekedy za pokojom netreba chodiť na kraj sveta. Pokoj si môže každý jeden vytvoriť svojou snahou vylepšiť svoj svet, lepšie sa pozrieť na všetky zásadné maličkosti,, rozumnejšie rozdeľovať a menej panovať. Pretože sa „rozdeľuj a panuj“ stalo akousi módou.

Aj zamretie je vo svojej podstate v pohybe. Možno bude mať veľa ľudí pocit, že sa všetko dostalo do polohy tzv. mŕtveho chrobáka, i preto bude dôležité zmeniť svoje postoje a uvedomiť si svoje možnosti, nedať sa stiahnuť „diablom“ k niečomu, čo by bolo krokom späť, nenechať sa manipulovať žiadnymi vidinami.

Šance

Pravý pokrok človeka je v sebazaprení; sebazapieravý človek je veľmi slobodný a bezpečný. (Kn. III., kpt. 39,40) Sebazaprenie je nutné na to, aby človek kráčal k svojmu cieľu a nevzdával sa skôr, ako ho dosiahne. Nepôjde teda o to, aby si niekto odtrhol od úst jedlo alebo vodu. Pôjde o to, aby prehodnotil falošné príťažlivé ciele a vydal sa cestou, ktorá ho skutočne dovedie k niečomu dobrému.

Postoj okolia

Potlač lenivosť, si citlivá duša a nikomu nevnucuj to, čo iba ty považuješ za skvelé. Zrejme si bude treba uvedomiť, že svet sa bez pričinenia každého jedného z nás – len tak nezmení.

Plusy a mínusy

Vypočuj si názory iných, no nikdy nechoď proti svojej intuícii. V každom prípade bude nevyhnutné načúvať svojej intuícii, lebo len ona je tým dokonalým nástrojom, ktorý nás povedie správnym smerom. Niekedy také poučenie, čo je to intuícia býva dosť kruté.

Výsledok

Vychýliť sa z dráhy znamená vletieť do istej záhuby. Netreba si zahrávať s ohňom, pretože nie je všetko také, ako chceme, aby to hneď a zaraz bolo. Vletieť do záhuby možno v jedinom okamihu, preto si treba vo všetkom dávať pozor a nepodceňovať náhody ani maličkosti.

Kalendár
november 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930